מונאיה, חונכת בע.מ.ל. מסבירה מדוע חשוב לה שיהודים ילמדו ערבית

נכתב ע”י מונאיה נסאר, חונכת בפרויקט ע.מ.ל.

 השפה הערבית היא שפת האם שלי. כבחורה ממשפחה ערבית הגרה בישראל וכבחורה שגדלה ודגלה בערכי השוויון, השלום והסובלנות כל ימי חייה ופעלה על מנת לקדם את הנושא בדרכים רבות, הבנתי כבר בגיל צעיר שאין במדינת ישראל שוויון מלא.

בגלל ששפת האם שלי איננה עברית השפה הזו נכפתה עליי. כבר מגיל צעיר מאד הבנתי שזו השפה הרשמית במדינת ישראל ולכן מחובתי להתמצא בה בצורה הטובה ביותר, ולהבין אותה הכי טוב שאפשר, ולשם כך עמלתי רבות. ככל שגדלתי ראיתי ששפת האם שלי, שנחשבת בתיאוריה לשפה הרשמית השנייה במדינת ישראל, אינה זוכה בפועל ליחס שהיא רואיה לו.

הרגשתי מעין קיפוח, אך השלמתי עם המצב והבנתי שאני לבד לא אוכל לשנות את המצב. אני עדיין מאמינה שיהודים או דוברי עברית כשפת אם צריכים ללמוד ערבית, ולדעתי זהו השלב הראשון להשגת השלום, לא השלום עם מדינות ערב השכנות אלא השלום עם עצמנו, האחד עם השני, אנו שני העמים החיים יחד על אותה חלקת אדמה, שחולקים את אותה עבודה, את אותו ספסל לימודים, הולכים לאותו רופא או בי”ח, ואפילו לפעמים הילדים שלנו משחקים יחד בגן המשחקים השכונתי.

השפה הערבית המדוברת הרבה יותר קלה מהערבית הספרותית שחלק גדול אפילו מהערבים עצמם לא מצליחים ללמוד אותה ולהתמצא בה כמו שצריך. כל חיי התנדבתי במסגרות שונות ותרמתי מזמני לקהילה רבות, ובמיוחד בשנים האחרונות….

כשראיתי את הפרויקט הזה, התלהבתי!!!! מאוד!!!!

כשראיתי את הפרויקט הזה, את ההברקה הזו הבנתי שאת זה אני רוצה לעשות, זה פרויקט שמתאים מאוד לערכים שגדלתי עליהם ושאני רוצה להנחיל ולהעביר לאחרים, פרויקט שלדעתי צריך להיות כלל ארצי ואפילו חובה לכל דוברי העברית כשפת אם בישראל.

לדעתי הבנת השפה הוא הבנת האחר, הבנת העמדה של האחר, והיא הדרך הקלה והפשוטה ביותר לשבירת החסמים, גדולים ככל שיהיו, לקירוב לבבות ולקבלת האחר כמו שהוא, לסובלנות אהבה ושלום, וכמובן כבוד הדדי.

אז למה אני רוצה להשתתף בפרויקט?

כדי שאחרים ילמדו את השפה שלי, יכירו את התרבות שלי, יבינו את האחר, ויכבדו אותי כמו שאני מכבדת אותם.

כי שוויון זה לא סתם מילה שכותבים, צריך לעבוד קשה כדי להשיג שוויון, ואם האחר יבין אותי כמו שאני, בשפתי, בעתיד הוא יראה שאני והוא לא כל כך שונים, והשוויון לו אנו מייחלים, נעבוד ביחד על מנת להשיגו במלואו.

כי אני אוהבת את שתי השפות ומבחינתי שתיהן צריכות להיות שפות רשמיות בישראל הלכה למעשה.

כי שתי השפות הן שפות אחיות, והרבה מילים בשתיהן דומות מאוד אחת לשנייה.

כי אני אוהבת את השפה הערבית ואני רוצה שגם אחרים ילמדו אותה ויאהבו אותה כמוני!

 

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


*