אודות

פרויקט ע.מ.ל. (ערבית מדוברת לכולם), שפועל במסגרת שיתוף פעולה בין פר”ח (פרויקט חונכות) והמועצה הבריטית, פועל לצמצום פערים תרבותיים-שפתיים בין יהודים לערבים בגילאים צעירים. בשנה”ל תשע”א, סטודנטים ערביים הפועלים במסגרת הפרויקט החלו ללמד ערבית מדוברת ותרבות ערבית במספר בתי ספר יסודיים במרכז הארץ. המטרה היא ליצור מגע אנושי, רציף, חיובי, מועיל ומפרה הדדית בין ילדים יהודים לבין בוגרים ערביים.    

 הקשר הנ”ל מאפשר גישה חיובית יותר מצד התלמידים ללימוד השפה הערבית, ע”י שחיקת המחסום הרגשי הנוצר מנוסחת ה-ערבית=ערבים=אויב. מטרתנו היא ליצור משוואה חדשה: ערבית=ערבים=בן אדם.    

הילדים (ובמידה רבה גם סגל ביה”ס) פגשו בתחילת התהליך “ערבי”, עם כל האסוציאציות החיוביות והשליליות הנלוות לזה. במהלך השנה החונכים יצרו עם הילדים קשר חיובי, מלמד, מעצים ובעיקר אנושי. אנו תקווה, שבסוף התהליך, ההכרות השטחית והסטריאוטיפית של תחילת השנה תוחלף בממד עמוק יותר של הכרות, שישקף באופן מדויק יותר את המציאות המורכבת. זאת הסיבה, שכבר מהשיעור הראשון, החונכים השקיעו מאמצים בבניית קשר המבוסס על אמון וכבוד הדדי עם הילדים בקבוצה.  הקשר הבליט את המשותף בין שני העמים ושתי השפות (מילים דומות, לבוש דומה אצל דתיים, מנהגים דומים וכו’) ועודד גישה מכבדת וטולרנטית יותר כלפי השונה והמיוחד. קשר כזה עשוי לאפשר את השגת מטרות הפרויקט, שהן: חשיפת תלמידים יהודיים לשפה הערבית ותרבותה, הקניית ידע בסיסי בשפה המדוברת והענקת חוויה חינוכית, ייחודית ומעשירה לתלמידים. 

החזון שלנו  הוא לראות חברה ישראלית סובלנית יותר, שבה ערבית מדוברת בפי יהודי הנה דבר שבשגרה ולא תופעה נדירה. אנו רוצים לחיות במדינה שבה הערבית והעברית חיות זו לצד זו בדו קיום הרמוני ושאזרחיה אינם נרתעים עוד מעצם שמיעת השפה הערבית ברחוב או בתחבורה ציבורית. כבר הוכח מחקרית, בארץ ובחו”ל, שילדים הנחשפים לשפה של בני מיעוטים מגלים יותר סובלנות כלפי אוכלוסיה זו, ביחס לילדים שלא נחשפים לשפה הזרה.  אכן הכרת השפה, יש בה כדי להגביר את הסובלנות, אבל זה עובד גם בכיוון ההפוך. יש בגישה סובלנית יותר, הנקנית ע”י קשר אנושי בלתי אמצעי, לשפר את היחס לשפה.

 إن شاء الله  (אִן שָאַא אללה: בעזרת השם)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


*